Zaletami bramy przesuwnej do garaży zbiorczych jest cicha praca, niewielkie koszty eksploatacyjne oraz możliwość montażu w bardzo niskich otworach. Ze względu na to, że ST 500 otwiera się na bok może zostać zamontowana w otworach, które nie posiadają nadproża.
Jest to drugi model bramy firmy Hörmann, której przeznaczeniem są garaże zbiorcze, aczkolwiek wizualnie obie bramy wyglądają tak samo. Różnica między obiema bramami polega na sposobie otwierania się, gdyż ST 500 odsuwa się na bok i jest prowadzona w szynie montowanej na ścianie, dzięki czemu może poruszać się cicho i precyzyjnie, co zapewniają rolki bieżne, jakie zostały zaprojektowane przez producenta. Ograniczenie emisji hałasu jest niezwykle istotnym czynnikiem, szczególnie w budownictwie wielorodzinnym.
Konstrukcja bramy przesuwnej nie potrzebuje równoważenia ciężaru
Dzięki czemu istnieje małe prawdopodobieństwo wystąpienia pęknięć sprężyn naciągowych. Brama przesuwna ST 500 doskonale wykorzystuje każdą przestrzeń, toteż sprawdzi się nawet w trudnych sytuacjach montażowych, a przy tym zapewnia bardzo szybki i prosty dostęp do każdej części, jaka wymaga konserwacji. Bez trudu sprawdzi się przy niskich wjazdach do garażu, ponieważ minimalna wysokość poroża to 110 mm, a wstępnie zmontowana rama ościeżnicy pomoże nam zainstalować bramę bezpośrednio w otworze, gdzie nie ma nadproża.
W takiej bramie może znaleźć się napęd SupraMatic H lub przemysłowy napęd ITO 400 FU firmy Hörmann na dużą liczbę cykli otwierania, a wybór jednego z nich będzie zależał od przewidywanej liczby cykli eksploatacyjnych. SupraMatic H to napęd dla maksymalnej liczby cykli 100 (otwórz/zamknij) dziennie, bądź na 50 stanowisk parkingowych. Z kolei ITO 400 FU to napęd na więcej niż 50 miejsc parkingowych. Rolki bieżne będą odpowiedzialne za ograniczenie emisji hałasu do otoczenia, a także, jak w tym przypadku do mieszkań, które graniczą z garażem.
Duży wybór wzorów bramy pozwala na jej korzystne dopasowanie do odcienia elewacji budynku. Poza klasyczną płytą z perforowanej blachy, można również nabyć płytę z gładkiej blachy aluminiowej, elementów bramy segmentowej, czy do wypełnienia przez odbiorcę. Możliwe jest również odbudowanie skrzydła bramy z wykorzystaniem elementów elewacyjnych, jak drewno, czy blacha. Rama płyty składa się z profili: zewnętrznych (szerokość 80 mm) i środkowych (szerokość 60 mm, głębokość 60 mm). Brama może osiągać maksymalną wysokość, która wynosi2500 mm. Ze względu na to, że garaże zbiorcze są ogólnie dostępne, można zastosować opcjonalne wyposażenie zabezpieczające, czyli dodatkowe fotokomórki.