GARAŻ W BRYLE CZY WOLNOSTOJĄCY?

Przy wyborze projektu domu musimy wziąć pod uwagę całą masę czynników. Ważne jest zarówno rodzaj dachu, wielkość pomieszczeń jak i ukształtowanie terenu. Oczywiście dbamy o to, aby w nowym domu było przestronnie i komfortowo. A co z naszymi autami?

Budując dom należy wziąć pod uwagę liczbę aut w gospodarstwie domowym. Auta potrzebują podjazdu i odpowiedniej szerokości bramy, jednak najważniejszy jest garaż. Oczywiście nie sposób nie wymienić korzyści z garażowania aut takich, jak brak konieczności odśnieżania w zimie, ochrona karoserii przed gradem i zabezpieczenie przed kradzieżą.

Architekci proponują obecnie dwie opcje wygospodarowania przestrzeni dla aut. Są to garaż wolnostojący i garaż zlokalizowany w bryle domu. Które rozwiązanie jest lepsze? Z pewnością jest to kwestia indywidualna i zależy od naszych preferencji. Każde rozwiązanie, jak wiadomo, ma swoje wady i zalety.

Garaż wolnostojący to idealne rozwiązanie dla tych z nas, którzy mają co najmniej dwa auta i potrzebują pomieszczenia gospodarczego. W budynku wolnostojącym możemy bez ograniczeń operować przestrzenią, organizując sobie jeszcze dodatkowo mały warsztat, miejsce na składowanie drewna lub kosze na śmieci. Dzięki osobnemu budynkowi uzyskujemy jasny podział przestrzeni na domową i gospodarczą, co pozwala na redukcję hałasu aut i eliminację zapachów z garażu, które mogą przedostawać się do domu. Przy budowie garażu wolnostojącego ważne jest, aby tworzył on z domem spójną całość. Użyjmy więc tego samego rodzaju dachówki, koloru elewacji i okien. Postarajmy się też o to aby architekt przy projekcie wziął pod uwagę kształt bryły domu i styl w jakim jest zbudowany. Minusem garażu wolnostojącego jest oczywiście koszt budowy a przeciwwskazaniem – niewielka, wąska działka.

Zdecydowanie częściej wybieramy jednak garaże zlokalizowane w bryle domu. Wynika to zapewne głównie z uwarunkowań terenu – garaż wolnostojący potrzebuje jednak dużo więcej miejsca, przede wszystkim zaś, jest podyktowane niższymi kosztami budowy. Oczywiście garaż zlokalizowany w bryle ma też swoje zalety. Przede wszystkim brak konieczności wychodzenia na zewnątrz w zimie, aby wsiąść do auta. Garaże wolnostojące mogą jednak zabierać sporo powierzchni użytkowej, dlatego też można budować je poniżej poziomu terenu. Rozwiązanie to oprócz garażu pozwoli także na wygospodarowanie przestrzeni na piwnicę, spiżarnię lub małą siłownię. Nie musimy inwestować też w dodatkową powierzchnię dachu. Najczęściej jednak wybieramy garaże z boku domu, przestrzeń nad garażem adaptując jako bawialnię lub przekształcając ją w taras. Koszt garażu w bryle domu jest wliczony z generalny kosztorys inwestycji.

Garaż to zdecydowanie ważna kwestia przy budowie domu. Należy więc dokładnie zastanowić się jakie funkcje ma on spełniać i na co pozwala nam wielkość i ukształtowanie działki. Decyzja powinna być przemyślana i przede wszystkim podyktowana względami praktycznymi.