WYBIERAMY DRZWI WEJŚCIOWE

Wybierając drzwi wejściowe do naszego domu zwracamy uwagę zazwyczaj na dwie rzeczy: aby pasowały one do stolarki okiennej oraz były wykonane z wysokiej jakości materiałów. Jest to bardzo praktyczny sposób rozumowania i w zasadzie sprawdza się w większości przypadków. Jednak wybór drzwi to coś więcej niż wygląd i materiał. To także cała masa parametrów no i oczywiście wymiary.

Wymiary drzwi do naszego domu zależą głównie od naszego zamysłu, jednak musimy wiedzieć, że ich szerokość uwzględnia się już w fazie projektowej domu. Możemy zatem zdecydować się zarówno na klasyczne drzwi jednoskrzydłowe wzbogacone o jedno lub dwa naświetla, jak i szerokie drzwi dwuskrzydłowe. Oprócz dopasowania koloru do okien, warto także zadbać o to aby komponowały się ze stylem domu. Domy nowoczesne lubią proste drzwi w chłodnych odcieniach i surowych wzorach drewna, bez jakichkolwiek zdobień. Tę funkcję pełnią szklane tafle. Żłobione drzwi z witrażami to domena domów w stylu klasycznym.

Drzwi do domu muszą spełniać także rygorystyczne wymogi. Przede wszystkim zwróćmy uwagę, czy drzwi są antywłamaniowe. Drugim ważnym kryterium wyboru jest izolacyjność akustyczna, która zapewni minimalizację bądź redukcję hałasów dobiegających z zewnątrz. Aby drzwi dobrze izolowały, muszą posiadać jak najniższy współczynnik przenikalności ciepła.

Producenci oferują nam następujące rodzaje drzwi: drewniane, stalowe i z PCW. Najdroższą opcją są oczywiście drzwi drewniane, za sprawą naturalnego materiału, z którego są wykonane. Jednak materiał to nie wszystko – drzwi te znakomicie izolują ciepło i nie rozszerzają się pod jego wpływem. Jednak konieczna jest ich impregnacja. Nie wymagają jej natomiast drzwi stalowe, które także są bardzo trwałe i odporne na włamania oraz dobrze izolują. Najgorzej w rankingu wypadają drzwi z PCW. Ich ramę stanowi czterokomorowy profil wzmocniony za pomocą kształtownika metalowego albo aluminiowego. Skrzydło i ościeżnica z PCW są mniej sztywne niż stal i drewno, a więc o wiele łatwiej je sforsować. Za to doskonale wyciszają hałasy i są bardzo wygodne w czyszczeniu.

Zdecydowanie najchętniej wybieramy drzwi stalowe, które przy bardzo dobrych parametrach nie wymagają w zasadzie żadnych zabiegów kosmetycznych. Drzwi drewniane plasują się na drugiej pozycji ze względu na wysoki koszt i konieczność impregnacji. Mimo, że producenci drzwi stalowych oferują ogromny wybór w zakresie koloru i kształtu, to jednak drzwi drewniane uważane są za najbardziej reprezentacyjne i stylowe.